Być płatnikiem VAT czy nie?

Autor Biuro Progress w Prowadzenie firmy

Zakładając firmę musimy sobie odpowiedzieć na kilka ważnych pytań. Między innymi na to, co będzie przeważającą usługą, jaką wykonujemy, a jakie będą te dodatkowe. Oprócz tego czeka nas wizyta w ZUS-ie, gdzie będziemy musieli wskazać, z jakich ubezpieczeń chcemy korzystać. Opcjonalna będzie również wizyta w Urzędzie Skarbowym, gdzie będziemy mogli określić, czy chcemy być płatnikiem VAT. Warto rozważyć tę decyzję, gdyż zmiany będzie można dokonać dopiero za 3 lata.

Zanim ją podejmiemy, powinniśmy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie – do kogo kierujemy swoje usługi lub towary? Jeśli do klientów indywidualnych, to lepiej zrezygnować z VAT-u (domyślnie, składając wniosek o założenie DG wyrażamy taką chęć – nic więc nie musimy dodatkowo robić). W przypadku, gdy będziemy świadczyć usługi business-to-businnes, czyli firma-firma, warto się nad tym zastanowić. Bycie podatnikiem VAT, potocznie bycie „vatowcem” ma wtedy swoje plusy. Mamy prawo do odliczeń towarów i usług, których zakup był uzasadniony na potrzeby firmy oraz do otrzymywania zwrotów. W praktyce, oznacza to na przykład dla osoby, zajmującej się naprawą komputerów, zakup części komputerowych „na fakturę”. Faktycznie, przedsiębiorca zapłaci za nie kwotę pomniejszoną o podatek VAT, który w zależności od produktu czy usługi wynosi 5, 8 lub 23%. Dodatkowo, zakup części był kosztem na poczet prowadzenia firmy – im więcej kosztów, tym mniejszy podatek dochodowy do zapłaty.

Aby stać się vatowcem trzeba udać się do Urzędu Skarbowego, któremu podlegamy i złożyć odpowiedni formularz, zaadresowany do Naczelnika Urzędu. Jest nim VAT-R, w którym deklarujemy sposób rozliczenia, jego częstotliwość oraz datę rozpoczęcia działalności gospodarczej. Zgłoszenie kosztuje 170 zł i kwotę tę trzeba uiścić najczęściej w kasie Urzędu Miasta lub Gminy.

Tak, jak zostało to wspomniane na początku, to, czy chcemy być płatnikiem VAT czy też nie należy rozważyć. Jeśli to zrobimy, indywidualni klienci będą niepocieszeni, bo będą zmuszeni zapłacić podatek VAT, co innego firmy, które również wybrały tę opcję.

Mozesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu przez RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.